پدیکلوزیس سر چیست؟

توضیحات

پدیکلوزیس سر چیست؟

به تصویر زیر  نگاه کنید، این حشره ، پدیکلوزیس نام دارد که حشره ای کوچک است،حتی از مورچه هم کوچکتر است، رنگ آن خاکستری است، بال ندارد و دارای شش پا می باشد. پدیکلوز سر ، انگل پوست بدن انسان است یعنی دور از بدن نمی تواند زندگی کند و غذای خود را از بدن انسان تهیه می کند.

پدیکلوزیس یک حشره خوانخوار است و روزی دو سه بار از خون بدن انسان می مکد، حرارت بدن انسان برای زندگی پدیکلوزیس مناسب است، گرما و سرمای شدید پدیکلوزیس را از بین می برد و در رطوبت نمی تواند زندگی کند ، به این دلیل در موقع تب و یا در موقعی که انسان در اثر بیماری ، کار، بازی و ورزش عرق می کند، پدیکلوز از بدن دور می شود.

پدیکلوز بیشتر در ناحیه عقب سر در قسمت گردن و در پشت گوش زندگی می کند و در آنجا تخم می گذارد.

 

اندازه پدیکلوزیس به اندازه یک ارزن است ، رنگ آن سفید مایل به کرم است. پدیکلوزیس هم از خون  انسان تغذیه می کند. نزدیک پوست به انتهای مو می چسبد و به سختی می توان  آنرا از مو جدا کرد.

پدیکلوزیس چگونه منتقل می شود ؟

پدیکلوزیس می تواند حرکت کند و از بدن افراد مبتلا به افراد سالم برود و تخم گذاری کند و آنها را نیز آلوده کند.

پدیکلوزیس از راه وسایل شخصی مثل : شانه ، برس ، کلاه ، روسری ، لباس ، وسایل خواب ، وسایل سلمانی و حمام نیز منتقل می شود.

چگونه می فهمیم به پدیکلوزیس مبتلا شده ایم ؟

اگر در پوست سر خود احساس خارش و سوزش کردید و در لابلای موهایتان دانه های ریز کرم رنگ مثل شکل زیر دیدید که چسبنده است و با برس و شانه از موهایتان جدا نمی شود ، بدانید که به پدیکلوزیس دچار شده اید و برای آنکه مطمئن شوید حتما به پزشک پوست مراجعه کنید.

 

پیشگیری :

اگر می خواهید به پدیکلوزیس مبتلا نشوید ، نکات زیر را رعایت کنید :

1- حداقل هفته ای دوبار حمام کنید و سر و بدن خود را با آب ، صابون و شامپو بشوئید.

2- لباس های خود را زود به زود عوض کنید و آنها را با آب گرم و مواد پاک کننده بشویید.

3- روزی چند بار موهای خود را شانه کنید و همیشه  آنها را تمییز و مرتب نگه دارید.

4- هرگز از شانه ، برس،کلاه،روسری، لباس و وسایل خواب دیگران استفاده نکنید.

5- به یاد داشته باشید در مسافرخانه ها ، ملافه ها و وسایل خواب ممکن است آلوده باشد. از خوابیدن در مسافرخانه های غیر بهداشتی، خودداری کنید.

6- در استخر هرگز از وسایل حمام و استخر مشترک استفاده نکنید. در سلمانی ها نیز از حوله و شانه مشترک استفاده نکنید و مراقب باشید ماشینی که برای اصلاح موی سر شما بکار میرود و قیچی و سایر وسایل، شسته شده و ضد عفونی باشد.

7- در خانه ، کلاس، در ساعات تفریح و ورزش، در اردوها و گردش های دسته جمعی و در ورزشگاه ها و رختکن عمومی، لباس ها را رویهم نریزید. آن ها را جدا از یکدیگر و در جای مناسب قرار دهید. رخت آویز ها و چوب لباس های عمومی ممکن است آلوده باشند بنابراین لباس، شال و کلاه خود را روی آن ها نگذارید.

اگر کسی به پدیکلوزیس دچار شد باید خود و سایر افراد خانواده اش، نکات زیر را رعایت کنند:

1- وسایل شخصی مثل : شانه، برس، لباس ها و ملافه ها را با آب داغ و مواد پاک کننده بشویند. آن ها را در آفتاب پهن کنند.لباس ها و ملافه ها را با اطوی داغ اطو کنند.

با مراجعه به داروخانه ها یا مراکز بهداشتی، شامپو پرمترین 1% دریافت کنند و برای سری اول دو مرتبه هر بار به مدت 10 دقیقه بر روی سر گذاشته و سر را ماساژ داده و شستشو دهند و 12 ساعت بعد در سری دوم همین کار را تکرار کنند. همین دو مرحله را درست یک هفته بعد از بار اول به همان صورت توضیح داده شده تکرار کنند.

بعد از مصرف شامپو، موهایشان را خوب بشویند. حوله یا دستمالی را با سرکه سفید خیس کرده و به دور موها بپیچند و بعد از نیم ساعت موها را با شانه دندانه ریز یا شانه ای که به دندانه های آن نخ بسته شده، شانه کرده و مجددا موها را بشویند.

بهتر است موها را کوتاه کنند تا شستشو و درمان آن ساده تر انجام گیرد.

تراشیدن موی سر پسران، از اقدامات خوب برای مبارزه با این بیماری در مناطق آلوده است.